Wschodnie wybrzeże Sardynii jest dużo częściej odwiedzane niż zachodnie, morze po tej stronie wyspy jest spokojniejsze i cieplejsze. Wzdłuż poszarpanego wybrzeża ciągną się jedna za druga piaszczyste w 90% plażę, dłuższe od północy i coraz krótsze im dalej na południe , plaże-zatoczki pooddzielane skałkami i cyplami. W połowie wysokości wschodniego wybrzeża znajduje się wielka zatoka Orosei– Golfo di Osorei.

Dojedziecie tutaj autem bardzo szybko środkiem wyspy z 3 głównych lotnisk – w Cagliari, Olbii i Alghero ale możecie także jechac cały dzień niezwykle panoramiczną dorgą SS125 biegnącą wzdłuż całego wschodniego wybrzeża, odwiedzając po drodze kilka ciekawych miejsc.

Do portu w Arbatax na północ od zatoki Orosei dopłyniecie promem.

Do miejscowości cala Gonone dojedziecie klimatyzowanym autokarem dalekobieżnej linii ARST.

To miejsce, gdzie w szczególny sposób morze łączy się z górami, bowiem od strony lądy zatokę otulają najwyższe góry Sardynii - Gennargentu. Pełne niezwykłych i widokowych tras turystycznych, niektóre z nich prowadzą do unikatowych plaż, takich na które można tylko, albo dopłynąć łodzią, albo dotrzeć pieszo przez góry np do Cala Luna, Cala Mariolu czy Cala Goloritze.

Możecie tutaj zarówno leniuchować na ślicznych plażach jak i spędzić wakacje bardziej aktywnie - uprawiając trekking, wspinaczkę, kolarstwo górskie, nurkowanie, żeglowanie, jeżdżąc konno...

Dla bardziej leniwych polecam opcję rejsową. W okresie letnim z rozsianych na wybrzezu małych portów turystycznych codziennie wypływają stateczki motorowe , zabeirające turystów w całodniowe rejsy po całej zatoce, podczas nich sa postoje przy wspomnianych wyżej najsłynniejszych sardyńskich plażach.

W środkowej części zatoki leży małe nadmorskie miasteczko Cala Gonone - świetny punkt wypadowy do zwiedzania całego wschodniego wybrzeża, ciekawych kulturowo miejscowości w głębi Sardynii, a także wypraw w góry Gennargentu.  Są tu trasy spacerowe i trekkingowe nie tylko dla wytrawnych turystów górskich, ale także dla rodzin z dziećmi, gdzie spotkacie oswojone osiołki, dzikie świnki , wypuszczane na tzw „wolny wypas” kozy, pobrzękujące dzwonkami stada owiec.

Rozciąga się tu wspaniały widok na zatokę Orosei. Jest to urozmaicone wybrzeże, na którym jest wiele małych plaz i zatoczek poprzedzielanych klifami a w skalnych ścianach wybrzeża kryją się groty. Wiele z nich można zwiedzać.

Większość bezcennych przyrodniczo terenów dookoła należy do Parku Narodowego - Parco Nazionale del Glfo Orosei e del Gennargentu.

W Cala Gonone można zobaczyć jedno z największych akwariów,  spróbować jednego z najlepszych win Canonau z winnic Dorgali czy Olieny, zwiedzić urocze miasteczka w głębi wyspy min Oliene, Dorgali, Baunei, podziwiać bogatą sztukę tutejszych artystów min. złotników. W okolicy do zwiedzania ślady tajemniczej prehistorycznej cywilizacji – wieże kamienne - nuraghi, groby gigantów - tombe dei giganti. Można również zajrzeć do muzeum archeologii. W drugi weekend lipca w miasteczku jest organizowana widowiskowa festa - odbywa się barwna procesja na łodziach, do morza wrzuca się wieńce z kwiatów, a potem całe miasteczko świętuje...

W tej okolicy do Waszej dyspozycji są:

Piszcie do mnie!    lub  tel. 508 437 923

W największym okienku formularza wpiszcie dodatkowo:

- jakimi informacjami mogę się z Wami podzielić

- czy chcecie wynająć auto

- czy chcecie podzielić pobyt np. na różne rejony wyspy

- jeśli jeszcze nie wiecie jak dotrzeć na Sardynię napiszcie skąd wyruszacie -

  doradzę, lub zajrzyjcie w zakładkę PRAKTYCZNE RADY

- sporty lub inne szczególne zainteresowania związane z Waszym wyjazdem

- wszystko inne co wydaje Wam się ważne a mnie ułatwi szybką i rzeczową    

  odpowiedź