top of page

FESTY  I  SAGRY

czyli jak miejscowi potrafią się bawić

Parada Sant Efisio
Mamutones
Tańce_na_feście_w_San_Gimiliano
Pokazy rękodzieła na feście
Orsara Festa del Vino
Mamuthones_Mamoiada
Festa w San Giminiano
Cortes Apertas w Olienie..
2015-08-02-20h08m47
festa w Barbagii
Cortes Apertas w Olienie

Spędzając wakacje na Sardynii macie dużą okazję natknąć się na jedną z bardzo wielu

„Fest” i „ Sagr”. Są to organizowane cyklicznie imprezy religijno- kulturalno-folklorystyczno-kulinarno-muzyczne. Każde szanujące się miasteczko i każda wioska co najmniej 1-2 razy w roku

(a niektóre kilkanascie!) urządza sobei z różnych okazji takie , zwykle weekendowe święto. Jedna

z fest jest zawsze na cześć patrona miejscowości - Festa di San Pietro , Festa di San Giovanni itp... w programie mają często barwną procesję, miejscowości nadmorskie odbywają procesję często na łodziach, rybackich barkach, pięknie ozdobionych i ukwieconych na tę okazję. Prócz elementów religijnych na festach jest często poczęstunek, fundowany przez urząd gminy, miasta lub lokalne stowarzyszenie na rzecz krzewienia kultury i tradycji, tzw. "Pro Loco". Są występy muzyczne, folklorystyczne, rozstawia się "bancarelle" czyli stoiska z lokalnymi produktami, winem, serami, pamiątkami, rzemiosłem itp... Zawsze jest dużo ludzi, gra muzyka, panuje atmosfera prawdziwej włoskiej festy. Imprezy, które mają w nazwie słowo SAGRA sa natomiast bardziej związane z lokalną kuchnią i lokalnymi produktami spożywczymi, jest więc na przykład –„sagra di vino” – święto wina, „sagra di calamari” – święto kalmarów.

"sagra della birra" - święto piwa, itp.

Festy i Sagry są zawsze cykliczne,

np w danym miasteczku zawsze w drugi

weekend lipca jest święto małż, a w innym

zawsze w pierwszy weekend sierpnia jest

święto czereśni...


W każdym z 5 przewodników po poszczególnych

rejonach Sardynii jest obszerny rozdział o festach

i sagrach, opisy wielu wydarzeń z datami i rady jak samemu znaleźć info na ten temat na włoskich stronach -PRZEWODNIKI ALICJA NA SARDYNII  

FILM O SARDYŃSKIM ŚWIĘTOWANIU NA NASZYM

KANALE YT : 

SARDYŃSKIE FESTY I SAGRY 

 

Na obu typach tych festynów można spotkać BALLI SARDI - czyli sardyńskie tańce, to niesamowita rzecz - te najbardziej tradycyjne toczą się w  dużym kręgu, Sardyńczycy znają dziesiątki układów tanecznych, wszyscy tańczą to samo, potrafią tak tańczyć godzinę i 2 godziny bez przerwy, tańczą razem starsi, młodzi, dziadkowie i wnuki - to piękne widowisko!

Na sardyńskich festach często jest okazja zobaczyć miejscowych w

pięknych strojach regionalnych, największe na Sardynii święto -

majowa festa DI SANT' EFISIO

 w Cagliari to okazja, by podziwiać zgromadzone w jednym

miejscu dziedzictwo kulturowe wyspy. Na niektórych festach

na ulice i place miasteczek wystawiane są stoły, krzesła i ławy

i odbywa się wielka wspólna uczta. 

Festy i sagry są organizowane przez cały rok, bardzo ciekawe

są te w czasie karnawału i Wielkanocy - to świetny powód

żeby wybrać się na Sardynię poza sezonem.

 

Bez tytułu223.png

PRIMAVERA NEL CUORE DELLA SARDEGNA A  - WIOSNA W SERCU SARDYNII


To objazdowa impreza kulinarno-folklorystyczna, co weekend w innym miasteczku, nazwa zawsze ta sama i zamiast  nazwa miejscowości, na tych imprezach każde miasteczko pokazuje co ma najlepszego, chwali się strojami tradycyjnymi, tańcami, często wieczorem tańce w kręgu, lokalni hodowcy i producenci żywności urządzają degustacje i sprzedaż, świetna okazja kupienia dobrych bio produktów, wiosna w sercu Sardynii odbywa się np. - w Baunei (górskie miasteczko w górach gennargentu, bliziutko brzegu zatoki Orosei) w drugi weekend czerwca, w Tortoli-Arbatax w pierwszy weekend czerwca, w Bari Sardo w połowie czerwca. Uczestniczyłam w tej feście w Baunei w 2022 oraz w Bari Sardo także w 2022 i były bardzo barwne i dobrze zorganizowane.

terminy wydarzeń i inne festy na wschodzie Sardynii w cyfrowym przewodniku Sardynia Wschodnia 

20220618_135736_01.jpg
Niezwykła festa
SANT EFISIO

największa impreza folklorystyczno-kulturalna na Sardynii – odbywa się w majówkę , w pierwsze dni maja, odbywa się od 300 lat! Z ponad 80 miejscowości sardyńskich przybywają na nią, często ukwieconymi i ciągniętymi przez woły wozami, reprezentacje w strojach regionalnych (a każdy inny…) tworząc wielka i barwną paradę kroczącą przy muzyce przez całe miasto, zjeżdżają do Cagliari ludzie z całego , warto to świata by zobaczyć to widowisko, wstukajcie w google grafika nazwę imprezy i popatrzcie.

FESTA DI SAN GEMILIANO W SESTU

odbywa się w ostatni weekend września w małej bocznej dzielnicy Sestu – San Gemiliano , dookoła małego romańskiego kościółka, jest na niej wiele ciekawych stoisk kulinarnych i związanych z rzemiosłem, prowadzonych przez różne stowarzyszenia folklorystyczne tzw. „Pro Loco” z różnych miasteczek południowej Sardynii. Na feście kupuje się bilet wstępu za kilka euro, za który otrzymuje się posiłek, różny w zależności od kuponu. Gra muzyka, dużo ludzi, bardzo ciekawe balli sardi – tańce w kręgu. Jedliśmy tam seadas, MAKARON PENNE z lokalnym sosem posypane owczym serem, mięso kozie z makaronem sardyńskim fregola, owoce morza z makaronem, można było kupić dobre wino.

https://www.youtube.com/@AlicjaStolarczyk0

https://www.youtube.com/@AlicjaStolarczyk0

https://www.youtube.com/@AlicjaStolarczyk0
Wyszukaj film...
Sardynia POZA SEZONEM CZ. 1 - Alicja na Sardynii

Sardynia POZA SEZONEM CZ. 1 - Alicja na Sardynii

21:33
Odtwórz Wideo
WAKACJE w Bari Sardo na SARDYNII

WAKACJE w Bari Sardo na SARDYNII

20:06
Odtwórz Wideo
Wakacje w Porto Pino na SARDYNII

Wakacje w Porto Pino na SARDYNII

18:23
Odtwórz Wideo
TREKKING na Cala Luna -  Alicja na Sardynii

TREKKING na Cala Luna - Alicja na Sardynii

14:05
Odtwórz Wideo
bottom of page