top of page
Olbia centrum
spiaggia liscia
tańce na feście
na wyspie tavolara
PSTG8642
plaża Maria Marina
dolmeny w Luras

Ten rejon Sardynii jest jednym z najczęściej odwiedzanych, opisywanych

w przewodnikach, dolecicie tutaj z Wizzair z Warszawy, linią Easyjet z Berlina, z przesiadką linią Airberlin z Krakowa, Warszawy i Gdańska, , jest także połączenie LOT z Warszawy, drogie i z przesiadką, dojedziecie autem z 2 innych lotniska na wyspie – w Alghero i Cagliari. Jesli jedziecie na sardynie swoim autem z Polski , przypłyniecie do Olbii lub Golfo Arabnci promem z Livorno.  Wielu znawców i amatorów Sardynii uważa tutejsze plaże za najbardziej „karaibskie”, tutaj znajduje się najpiękniejszy na Morzu Śródziemnym archipelag bajecznych wysp – Arcipelago della Maddalena, po którym całodniowy rejs jest moim zdaniem obowiązkowym punktem nr 1 programu tutejszych wakacji. Na południe i na północ od Olbii wzdłuż wybrzeża są rozsiane zadbane malownicze miasteczka, min Golfo Aranci, Porto San Paolo, Porto Rotondo, Arzachena, San Teodoro...Ich główne place i uliczki wieczorami w sezonie zmieniają się w pełne ludzi, muzyki i światła deptaki, rozstawia się stoiska z lokalnym rękodziełem, pamiątkami, domowej roboty przysmakami lokalnej kuchni, sklepiki i knajpki są otwarte do bardzo późna, możecie każdy wieczór wakacji spędzić w innym miasteczku.W każdej miejscowości raz w tygodniu odbywa się lokalny targ – świetna okazja do kupna warzyw i owoców prosto od rolników, serów, wędlin, przetworów, nalewek i win prosto od lokalnych producentów, często zwykłych miejscowych ludzi, ryb z porannego połowu. W każdej najmniejszej nawet mieścinie kilka razy w roku urządzana jest jakaś tzw „festa” lub „sagra” – są to barwne lokalne święta folklorystyczne, festyny z degustacjami, procesje

z figurami świętych, festiwale wina, często okazja do posmakowania prawdziwej Sardynii za darmo lub za grosze...

W wielu nadmorskich miasteczkach są małe porty turystyczne, możecie z nich popłynąć w zorganizowany rejs po morzu małym stateczkiem motorowym, wynajętą motorówką samodzielnie lub ze skipperem. Na wielu plażach są centra windsurfingu, kitesurfingu, centra nurkowe – ten rejon jest doskonale przygotowany na przyjęcie turystów. 

Sardynia północno-wschodnia to oczywiście także słynna Costa Smeralda – Szmaragdowe Wybrzeże. Jest to niezwykle malowniczy odcinek wybrzeża między miejscowościami Cannigione a Porto Rotondo. „Szmaragdowe”, ponieważ to właśnie tutaj sardyńskie morze przybiera najpiękniejszą turkusowo-szmaragdową barwę.. W latach 60 z inicjatywy arabskiego księcia, który zakochał się w tym skrawku Sardynii, przeobrażono ten 55 kilometrowy odcinek wybrzeża w pełne luksusu,

ale i przemyślanej gustownej architektury, centrum dla bogatszych turystów. Jest to jednak okolica wyraźnie droższa, z vipowskimi zapędami i duża komercją. 

Na koniec kilka słów o ślicznej wyspie La Maddalena - największa i jedyna na stałe zamieszkana wyspa archipelagu La Maddalena. Archipelag przylega do północno-zachodniego krańca Sardynii i składa się z 7 głównych wysp. To ulubione miejsce zapalonych żeglarzy, fanów nurkowania i podwodnego łowienia ryb, a także tych, którzy cenią sobie spokój i nieskażone środowisko i bajeczne plaże. Stałych mieszkańców jest na wyspie ok. 10.000 i mieszkają głównie w ślicznym miasteczku La Maddalena. Proboszczem jedynej na wyspie parafii jest nasz rodak – ojciec Andrzej. Na wyspę możecie się wybrać promem z portu w Palau.

 

Na pobyt w rejonie północno-wschodnim Sardynii bardzo Wam się przyda  mój przewodnik po tej części Sardynii - https://sardyniaalicji.pl/sklep/p/przewodnik-sardynia-polnocno-wschodnia obszerny i konkretny – pomoże Wam odwiedzić nie tylko miejsca znane i modne, ale także takie, o których w zwykłym przewodniku nie przeczytacie, trafić na plaże nie znane turystom, odwiedzić lokalne festyny, zjeść sardyńską ucztę na wsi, odbyć udane całodniowe objazdówki w dalsze rejony wyspy i co ważne, plażować nawet w szczycie sezonu na mniej modnych i obleganych plażach, a musicie wiedzieć, że na półn-wschodzie Sardynii już pod koniec czerwca i do początku września wszytskie łatwo dostepne i popularne plaże sa mocnbo zatłoczonbe. 

Sardynia Północno-Wschodnia
Olbia, Golfo Aranci, Szmaragdowe Wybrzeże, La Maddalena
spiaggia Bianca w Golfo Aranci
domek Smerfa
plaże w rejonie Olbii to raj dla maluchów
windsurfing maria marina
widok z plaży na wyspę Tavolara
cala moresca w golfo aranci
IMG_4320
na Szmaragdowym Wybrzeżu
cala dei corsari 1
na rejsie po archipelagu
PSTG8642
plaża w rejonie Olbii
grobowiec gigantów
plaża liscia
na wyspie Spargi
na archipelagu La Maddalena
spiaggia capriccioli
La Maddalena
Z rejsu na La Maddalena

W tej okolicy do Waszej dyspozycji są:

MIESZKANIA U MARIANNY

DOMKI PRZY MARIA MARINA

DOMKI U VINCENZO W SAN TEODORO

DOMY U MARIO W SAN TEODORO

MIESZKANIA I POKOJE W OLBII

WILLE NA PLAŻY

BELLA I PRZYJACIELE 

DOMY I MIESZKANIA W GOLFO ARANCI

DOM MARIO NA LA MADDALENA

bottom of page